Technika výroby ručně malovaného skla

Malované sklo

ručně malované sklo je tradiční řemeslná výroba, která je známá již z historie. Dnešní podání této ruční práce je moderní a technologicky různorodé.
Rozdíly spočívají hlavně v použití skla, barev a postupu při malování.
Použitá skla mohou být čirá, barvená či s různě upraveným povrchem, tvrzená.
Speciální barvy na sklo a kontury lze zakoupit ve speciálních prodejnách pro výtvarníky.

Dnes je na trhu mnoho druhů barev od různých výrobců, které mohou být různě ředitelné (vodou, terpentýnem, ředidlem). Hlavní rozlišení je v barvách vypalovacích (vhodné pro výrobky, které jsou určeny pro použití s potravinami, které přijdou do styku s ústy a jsou vhodné do myčky) a barvy zasychající za studena (vhodné pro dekorační výrobky, které lze omývat v teplé jarové vodě, nevhodné do myčky).

Postup při malbě na sklo při použití barvy za studena :
na připravené odmaštěné sklo se konturou (obrysová linky) namaluje určitý motiv. Po zaschnutí kontury cca 15 minut se nanáší barva štětcem, která zasychá min. 8 hodin.
Po zaschnutí je možno výrobek vyleštit

Malování na textil

pro malování na textil se dají použít různé textilní materiály – bavlna, vlna, hedvábí i materiály s příměsí polyesteru. Rozdíly jsou především v technice, barvách i postupu malování.
Použité jsou speciální barvy, ředitelné vodou.

Postup při malbě na textil :
na připravený, vypnutý, podložený papírem materiál(taška, tričko, polštář,..) se konturou namaluje motiv
po zaschnutí kontury cca 15-30min se nanáší barva štětcem. Kontura, nemusí být vždy, záleží na motivu anebo stylu malby. Po 1-2 hodinovém schnutí je nutné zažehlení z rubové strany anebo přes pečící papír, min. 5 minut.
Výrobek lze prát na 30 stupňů, záleží na druhu materiálu